Regulamin szkolnego konkursu recytatorskiego dla klas I-III

Rok szkolny 2023 /2024

Szkoła podstawowa nr 82 w Gdańsku

Nazwa konkursu:

SZKOLNY KONKURS PRZYBLIŻAJĄCY WIERSZE POLSKICH AUTORÓW

Cele konkursu:

· rozwijanie zdolności recytatorskich

· popularyzacja poezji współczesnej wśród dzieci

· rozbudzanie wrażliwości na piękno języka ojczystego

· zachęcanie do występów na scenie i prezentacji umiejętności dzieci

· uczenie występowania przed szerszą publicznością i mierzenia się z tremą w przyjaznej atmosferze.

Ogólne zasady uczestnictwa :

w konkursie biorą udział uczniowie klas I-III. W eliminacjach klasowych biorą udział wszyscy chętni uczniowie z danej klasy. Każda klasa typuje 3-4 uczniów wyłonionych podczas eliminacji klasowych. Konkurs ma formę prezentacji wybranego utworu polskiego autora, który może być wzbogacony o środki teatralne, rekwizyty lub strój.

Przebieg konkursu: przebieg konkursu jest dwuetapowy.

I etap eliminacje klasowe- każda klasa typuje 3-4 uczestników do eliminacji szkolnych.

II etap- zmagania szkolne- uczniowie recytują wiersze przed publicznością. Komisja powołana przez organizatorów dokonuje oceny uczestników według ustalonych kryteriów.

Kryteria oceny:

Jury powołane przez organizatorów ocenia według następujących kryteriów:

· dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie

· interpretacja tekstu (logiczne akcentowanie wyrazów i zdań, intonacja, modulacja głosu, tempo mówienia)

· dykcja

· ogólny wyraz artystyczny

· postawa recytatorska

· dodatkowe środki wyrazu artystycznego np. strój itp.

Nagrody: nagrody są przyznawane za I, II i III miejsce, przyznawana jest także nagroda publiczności.

Osoby odpowiedzialne za przebieg konkursu: nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, Monika Lidzbarska, Agnieszka Starnawska