Spotkanie w Klukowie – pamiętamy o dawnych mieszkańcach kaszubskiego pogranicza, którzy zginęli w latach 1939-1945

W niedzielę 1 października 2023 r. w Gdańsku Klukowie odbędzie się spotkanie pamięci mieszkańców kaszubskiego pogranicza - Klukowa, Firogi, Matarni, Bysewa którzy zostali rozstrzelani przez Niemców i Sowietów podczas II Wojny Światowej. Zginęli za ojczyznę, tą małą – Kaszuby i tą wielką – Polskę.

Firoga, Klukowo, Matarnia, a także Kokoszki, Bysewo to dawne przygraniczne wsie kaszubskie, przynależące do parafii w Matarni, dzisiaj osiedla w dzielnicach: Gdańsk Matarnia i Gdańsk Kokoszki. To miejscowości pogranicza w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Granica pomiędzy odrodzonym Państwem Polskim a Wolnym Miastem Gdańsk przebiegała mniej więcej wzdłuż dzisiejszej obwodnicy.

Za swoją postawę, za opowiedzenie się po stronie Polski, wielu mieszkańców zostało aresztowanych i rozstrzelanych przez Niemców w Piaśnicy, w Lasach Kaliskich pod Kartuzami oraz w Bysewie. Byli wśród nich w przeważającej liczbie Kaszubi, gospodarujący na tych ziemiach od wieków, jak i osadnicy polscy i kaszubscy, którzy przybyli tu po 1920 roku, i osiedlili się na rozparcelowanych, głównie niemieckich majątkach.

Msza św. z liturgią słowa w języku kaszubskim – 10.30

Spotkanie w Klukowie rozpocznie się o godz. 10.30 od mszy świętej, z liturgią słowa w języku kaszubskim, na którą zaprasza ks. Jarosław Ropel, proboszcz parafii p.w. Świętego Walentego w Matarni. Msza odprawiona zostanie w Szkole Podstawowej nr 82 w Klukowie, w użyczonej przez Szkołę sali gimnastycznej (ul. Radarowa 26).

Spotkanie patriotyczne przy obelisku, odśpiewanie hymnu, złożenie kwiatów, przemówienia – godz. 11.30

Następnie ok. godz. 11.30 przejdziemy pod obelisk upamiętniający dawnych mieszkańców Klukowa i Firogi. Obelisk w obecnym kształcie stoi w centrum Klukowa od 2003 r., ustawiony został staraniem wielu zaangażowanych osób gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Podczas spotkania patriotycznego pod obeliskiem złożymy wiązankę kwiatów i zapalimy symboliczny znicz.

Spotkanie integracyjne przy kawie i kuchu

Po złożeniu kwiatów i okolicznościowym przemówieniu zapraszamy na poczęstunek do Szkoły Podstawowej nr 82 w Klukowie.

Wojciech Józef Konkel
prezes gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego