REGULAMIN WYPOŻYCZANIA PODRĘCZNIKÓW
w Szkole Podstawowej nr 82 w Gdańsku im. Prof. J. Czochralskiego
Podstawa Prawna:
Ustawa z 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw Dz.U. z 2014r. poz.811; Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 7 lipca 2014 w sprawie udzielania dotacji celowej z budżetu państwa na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe -Dz.U. z 2014r. poz.907
Regulamin jest integralną częścią Regulaminu korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
- Podręczniki wypożyczane są uczniom na okres ich wykorzystania w danym roku szkolnym.
- Ćwiczenia są własnością ucznia i są przekazywane wraz z podręcznikami.
- Po okresie wykorzystania podręcznika uczeń zobowiązany jest do jego zwrotu do biblioteki szkolnej najpóźniej do 20 czerwca.
- Udostępniane książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Wypożyczający powinien w momencie wypożyczenia zwrócić uwagę na ich stan, a zauważone uszkodzenia niezwłocznie zgłosić nauczycielowi przedmiotu, bibliotekarzowi lub
- Rodzic/Opiekun prawny Wypożyczającego ponosi odpowiedzialność w przypadku zagubienia lub zniszczenia wypożyczonych podręczników zobowiązany jest do wpłaty na konto, która pokrywa koszt zakupu nowego podręcznika.
- Uczniowie są zobowiązani do obłożenia podręczników oraz do ich podpisania w sposób trwały na wewnętrznej okładce. Na bieżąco należy wymieniać zużytą okładkę.
- Podręczniki należy szanować jako dobro wspólne. W szczególności nie wolno w podręczniku pisać, zaznaczać, podkreślać, kolorować itp. Rodzica/Opiekuna prawnego zobowiązuje się do nadzorowania stanu podręcznika w ciągu roku szkolnego.
- Rodzic/Opiekun prawny potwierdza podpisem, że zapoznał się z Regulaminem na pierwszym zebraniu lub do końca września.
- Uczeń zostaje zapoznany z Regulaminem i innymi szczegółowymi informacjami w momencie otrzymania podręczników. Nadzór nad sprawnym przekazywaniem oraz zwrotem podręczników sprawują: w kl. I-III wychowawcy, w kl. IV-VIII nauczyciele przedmiotu oraz wychowawcy.
- Regulamin znajduje się bibliotece szkolnej oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce dokumenty i biblioteka.
- Wszystkie dane osobowe w kategoriach (dane dziecka i rodziców) są przetwarzane w celu świadczenia usług wypożyczenia podręczników na podstawie art.6 ust.1 d) RODO w ciągu całego okresu realizacji.
Audiobooki, inaczej książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają zapis publikacji czytanych przez lektora. Bardzo zachęcam do tego popularnego sposobu kontaktu z tekstem. Sprawdza sie podczas podróży, choroby i kwarantany. Możemy słuchać wspólnie lub odłaczyć się za pomoca słuchawek. Dzisiaj naszym dzieciom starszym i młodszym, gdy staramy się urozmaicić czas, zaproponujmy audioobooka.
Audiobooki, które dostępne są na polskim rynku, wyróżnia bardzo wysoka jakość. Lektorami są najlepsi aktorzy, którzy dzięki swojemu kunsztowi operowania głosem przenoszą nas w świat bohaterów. Bardzo gorąco polecam aodiobooki dla dzieci. Wybór jest ogromny.
W zasobach Miejskich Bibliotek Publicznych w Gdańsku jest duży zbiór tytułów. Zachęcam do odwiedzin, kiedy będą już otwarte. Obecnie możliwe jest korzystanie z zasobów polecanych przez Inetnetową Bibliotekę Wolne lektury. W katalogu znajdują się również teksty lektur oraz powięści klasycznych dla młodzieży i dzieci starszych. np. "Wyspa skarbów" R.L. Stevensona, "Księga dżungli" R.Kiplinga, "Przygody Tomka Sawyera" M.Twaina, "Robinsone Crusoe" D.Dafoe, "Pierścień i Róża" W.Thackeray.
Dla młodszych dzieci polecam "Baśnie" H.Ch. Andersena oraz braci Grimm. Aktorska intepretacja wzbogaci przekaz.
https://wolnelektury.pl/